Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

dvqu75uz3s.jpg
zdroj: Facebook.com, 16. 04. 2014

Včera bylo výročí potopení Titanicu: Zde je 40 faktů, které jste určitě nevěděli!

Přesně ve 2:20 se rozlomila potápějící se loď na dvě části a klesla ke dnu. Nejslavnější zaoceánský parník Titanic se potopil 15. dubna 1912. Včera to bylo 102 let od smrti 1500 cestujících.


1. RMS Titanic byl největší lodí sloužící k přepravě pasažérů. V té době patřil mezi největší pohybující se objekty na Zemi. Měřil 269 metrů. Dnes je největší lodí MS Allure of the Seas, která měří 362 metrů. 


2. Loď spálila asi 600 tun uhlí denně - ručně ji do pecí házelo 176 lidí.Do moře vyhodili téměř sto tun popela denně. 


3. Interiér lodi byl inspirován hotelem Ritz v Londýně. Na palubě nechyběla ani posilovna, bazén, turecké lázně, chovatelská stanice pro psy, squashový kurt a dokonce vycházeli i palubní noviny Atlantic Daily Bulletin. 


4. Na palubě bylo pro cestující připraveno 20 tisíc lahví piva, 1 500 lahví vína, 8 000 kusů doutníků - vše jen pro cestující první třídy.


5. Sedm z deseti palub bylo vybaveno dubovým obložením, bronzovými anděly a obrazy. Jejich repliky se nacházejí v muzeu Titanic v Bransonu v Missouri. 


6. Schodiště ve White Swan Hotel v Alnwick obsahuje kusy ze zábradlí z Grand Staircase z Olympicu, sesterské lodě Titanicu. Přepokládá se, že na obou lodích vypadaly identicky. 


7. Na lodi bylo jen 16 dřevěných a čtyři skládací čluny s kapacitou 1178 lidí, tj. jen třetinu z množství pasažérů Titanicu. Normy ze zákona ale splnili. 


8. Během výstavby lodě v Belfastu se zranilo 246 lidí a dva zemřeli. 


9. Hlavní kotvu muselo dotáhnout 20 koní. 


10. K uvedení lodě 31. května 1911 se přišlo podívat 100 tisíc lidí.


11. Na nerušený průchod lodě do řeky Lagan utratili 22 tun mýdla a loje. 


12. Poté, co loď opustila přístav v Southamptonu, měla ještě dvě zastávky. V Cherbourgu v severní Francii a v Cobham v Irsku. 


13. Z 885 členů posádky na palubě bylo jen 23 žen. 699 jejich nastoupilo v Southamptonu. Čtyři z deseti byly rodáci z tohoto města. 


14. Poslední večeře na Titaniku se skládala z 11-ti chodů.


15. Cestující první třídy dostali hudební knihu, která obsahovala 352 skladeb. Hudebníci na palubě museli všechny ovládat, kdyby je někdo požádal, aby mu zahráli. 


16. Nejbohatším cestujícím na palubě byl John Jacob Astor IV. Zemřel na Titanicu. 


17. Další obětí byl i Benjamin Guggenheim. Americký obchodník se spolu s jeho komorníkem ani nesnažili zachránit. Oblékli se jako gentlemani a zatímco ostatní si zachraňovali životy, oni seděli na palubě, kouřili doutníky a popíjeli whisky. 


18. Hraběnka z Rothes Noel Leslie přežila potopu lodě. 


19. Na palubě bylo deset psů, zachránili dva. 


20. Mnoho lidí si lístky nezakoupilo. Vyhrálo je díky firmě vyrábějící čokoládu, kterou vlastnil Milton S. Hershey či Guglielmo Marconimu nebo Alfredu Gwynne Vanderbiltův, který zemřel o tři roky později na Lusitanii. 


21. Poslední z těch, kteří přežili, Millvina Dean, zemřela 31. května 2009 ve věku 97 let. V době plavby Titaniku měla dva měsíce. 


22. Muž, který z rozhledny spatřil ledovec a zakřičel: "Před námi je ledovec!", Se jmenoval Frederick Fleet. Katastrofu přežil a ještě 20 let pracoval pro RMS Oceanic. 


23. Ledovec byl vysoký asi 100 centimetrů a odlomil se z ledovce v Grónsku. 


24. Mezi zpozoruje ledovce a nárazům uběhlo jen 37 sekund. 


25. První důstojník William McMaster Murdoch nařídil loď otočit. V té době však byla na to loď přílišná a pomalá. Výzkumy prokázaly, že kdyby loď čelně narazila do ledovce, tak by se nepotopila. Murdoch zemřel během potopy. Památník má v rodném městě Dalbeattie ve Skotsku. 


26. Zemřel i kapitán lodi Edward Smith. Jeho socha je v Lichfield v Staffordshire. Jeho poslední slova byla: "Kluci, splnili jste si svou povinnost a dobře. Už vás o nic nežádám. Propouštím vás. Znáte zákony moře. Odteď jste tu každý sám za sebe. Bůh vám žehnej!" 


27. Během plavby dostal Titanic šest varování před ledovci. 


28. Nacvičování záchranné akce při potápění lodi bylo 14. dubna zrušeno. Z neznámých důvodů.


29. potápějící se loď se zlomila na dvě části přibližně o 2:20 hodině ráno 15. dubna. Teplota vody byla -2 stupně Celsia. Nikdo by v ní nepřežil déle než 15 minut. Jeden z pěti by umřel do dvou minut od šoku z chladu. 


30. Pekaře z lodi Charles Joughina zachránili i poté, co dvě hodiny plaval v oceánu. Prý necítil chlad, neboť vypil hodně whisky. Alespoň to tvrdil on. 


31. Na palubě si užívalo líbánky 26 párů. 


32. Během potápění lodi hráli hudebníci dvě hodiny i pět minut. 


33. SS Californian byla skritizovaná za ignorování tísňových signálů z Titanicu. Později tuto loď potopila německá ponorka. 


34. RMS Carpathia dorazila na pomoc o čtvrté hodině ráno. Těch, co přežili, přepravila do New Yorku. 


35. Našli jen 306 těl, které vzali do Halifaxu. Tamní námořní muzeum má ve vyhrazené části vystaveny lehátko z vraku a boty neznámé oběti.


36. Vrak Titaniku objevili v roce 1985. Leží 595 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu, 3,8 kilometru pod hladinou. 


37. Čelo lodě se zabořilo do mořského dna do hloubky 18 metrů. 


38. O této katastrofě natočili desítky filmů a dokumentů. Nejkontroverznější byl ten od Josepha Goebbelse z roku 1943, ve kterém zdiskreditoval britských a amerických podnikatelů a poukázal na statečnost německých cestujících. Říkal, že je to testament britské nekonečné honby za ziskem. 


39. Nejúspěšnější však byl film od režiséra Jamese Camerona z roku 1997, který vydělal více než dvě miliardy dolarů a získal 11 Oscarů. 


40. Titulní skladba k filmu Titanic „My Heart Will Go On“ od Celine Dion byla nejprodávanějším singlem z roku 1998.

Autor: Redakce
Komentáře: