Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

k5qchf5jl0.jpg
zdroj: Foto: Flickr.com | aktuality.sk, 23. 12. 2015

Na Štědrý den proletí kolem Země dvoukilometrový asteroid!

Na Štědrý den proletí okolo Země asteroid zvaný 2003 SD220 ve 28 krát větší vzdálenosti, než se naše planeta nachází od Měsíce. Přestože podle astronomických měřítek mine asteroid naši planetu "těsně", nehrozí prý žádné nebezpečí. Podle vědců by dokonce těleso nemělo způsobit ani žádná zemětřesení či výbuchy sopek.

Asteroid byl objeven astronomy v roce 2003. Jak uvádí slovenský server aktuality.sk, v neodborných kruzích se spekulovalo o tom, že bude mít na Zemi devastující účinky, nicméně to ihned vědci vyvrátili.

"Můžeme očekávat zhruba každý rok několik těles v takové velikosti a vzdálenosti," řekl agentuře AFP ředitel observatoře Armagh v Severním Irsku Mark E. Bailey. Naposledy kolem naší planety letěla kometa, která byla vzdálena 500 tisíc kilometrů, na americký svátek Halloween.

Všechny známé, Zemi ohrožující asteroidy, mají 0,01-procentní šanci, že do ní i v příštích sta letech narazí, říkají podle serveru aktuality.sk představitelé NASA. Zároveň prý dodávají, že by jakékoliv dostatečně velké a skutečně ohrožující těleso v této době již pravděpodobně zpozorovali. 

Další průlet asteroidu v blízkosti Země by měl přijít v roce 2029. Asteroid Apophis prolétne ve vzdálenosti desetkrát menší, než jsou od sebe Země a Měsíc. Ani těchto 30 000 kilometrů nepředstavuje podle Marie-Antonietty Barucciovej z pařížského observatoře pro nás hrozbu.

Srážky Země s kosmickými tělesy delšími než kilometr se stávají přibližně jednou za 100 000 let. Před 65 miliony let způsobil asteroid vyhynutí dinosaurů a s nimi i 75 procent všech známých forem života. Byl desetkrát větší než 2003 SD220, píšou aktuality.sk.
Autor: Redakce
Komentáře: