Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

bud6ne4dsm.jpg
zdroj: YouTube.com, 23. 11. 2015

VIDEO: První odsouzený pirát v ČR: "Podívejte se prosím na mé protipirátské video a zachraňte mi život!"

Třicetiletý Jakub F. dostal tříletou podmínku a stal se prvním odsouzeným počítačovým pirátem v Česku. Muž nelegálním sdílením způsobil výrobcům softwaru škodu za více jak 5,7 milionu korun. Tuto částku však není schopen uhradit. Tak poškozená strana se s odsouzeným dohodla na alternativním trestu, dohoda byla uzavřená mimosoudně. Dohoda zní, že se natočí video kde popíše svůj ,,pirátský" příběh a video bude muset dosáhnout 200.000 zhlédnutí. Informovala o tom aliance poškozených firem BSA.


Jakub F. pod přezdívkou na internetu sdílel komerční software titulů například Windows 7 a 8 a mnoho dalších autorských děl, které byly chráněny. Odsouzený je umisťoval na weby, které slouží ke sdílení souborů.


Muž předstoupil před Okresní soud v Litoměřicích, který mu dal tříletou podmínku. Soud  mu také uložil propadnutí osobního počítače, zajištěných DVD medií a externího harddisku. Protože není schopen uhradit způsobenou škodu v rámci mimosoudního vyrovnání, musí přistoupit na dohodu alternativního trestu která mu předložila společnost BSA. Mohl zaplatit pouze malou část z 5.7 milionu a zbytek bude muset uhradit videem, které má varovat všechny uživatele internetu, jaká rizika hrozí za softwarové pirátství. 
Příběh Jakuba F. se jmenuje ,,Příběh internetového pirátství", které propaguje na sociální síti YouTube, kde musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí. Pokud se odsouzenému nepodaří tento počet dosáhnout, bude muset zaplatit zbývající škodu, která je ve výši několika milionů.


Současně v České Republice užívá nelegálně počítačové programy 34 procent uživatelů a ročně výrobci softwarů přijdou o okolo 3,6 miliard korun.

Autor: Redakce
Komentáře: