Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

xkjglv3mt9.jpg
zdroj: Flickr.com, 19. 11. 2015

VIDEO: Používáte bezkontaktní debetní kartu?! Pozor, můžete být prý zneužiti!

Dnes již skoro každý člověk vlastní minimálně jeden bankovní účet, k němu debetní kartu (ta karta, pomocí které vybíráte peníze z účtu, případně s ní platíte) a mnoho lidí také využívá kreditní karty ("placení na půjčku"). Před nějakou dobou většina se většina debetních karet "přeformátovalo" na bezkontaktní debetní karty, což znamená, že při platbě do 500 korun není třeba zadávat PIN kód. Jak moc však jsou tyto karty bezpečné?


Před dvěma roky bylo zveřejněno video, které ukazuje, jak jednoduše mohou být údajně lidé a jejich debetní karty zneužity. Prý k tomu stačí NFC čtečku, kterou si útočník zakoupí za pár stovek v obchodě a k tomu si do svého počítače stáhne zdarma software. 


„Nechceme poskytovat jakýkoli návod k zneužití karet, ten už je v odborné veřejnosti znám. Rádi bychom ale na riziko spojené s užíváním bezkontaktních platebních karet upozornili i širokou veřejnost. K přečtení karet jsme použili NFC čtečku, jež je běžně dostupná za několik set korun, a software, který lze zdarma stáhnout z internetu. Samotné čtení karty uložené třeba v peněžence v kapse lze provést zcela nepozorovaně ve zlomku sekundy. Do karty není třeba se vlamovat, protože údaje nejsou nijak šifrovány, ani jinak zabezpečeny,“ říká Jan Vobořil, ředitel sdružení IuRe, které ve spolupráci s fondem Otakara Motejla projekt realizovala.


A jak se lze neoprávněnému přečtení a zneužití karty bránit? Lidé by měli podle Vobořila zvážit, zda kartu určenou pro bezkontaktní platby opravdu chtějí. Pokud se pro ni rozhodnou, mohou v nastavení svého internetového bankovnictví zablokovat on-line platby. Lze také využít speciální pouzdro na kartu, která zabrání jejímu neoprávněnému přečtení.Autor: Redakce
Komentáře: