Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

e689vlmd1w.jpg
zdroj: Foto: web BBC, 24. 07. 2014

Slovák vytvořil jednu z nejlepších aplikací. Teď o něm píšou na BBC!

Mobilní navigační aplikace Sygic, jejíž výrobu má na svědomí slovenský podnikatel, zaujala britskou zpravodajskou televizi BBC. Na svých stránkách píšou o gigantu, který vytvořil Michal Štencl, a který stal se jednou z nejoblíbenějších aplikací pro mobilní telefony.


"První počítač jsem dostal, když jsem měl osm let. Už tehdy jsem si uvědomil, co chci dělat se svým životem," začal vyprávět zakladatel aplikace pro mobilní navigaci Sygic v rozhovoru pro BBC.


Když dostal do rukou svůj první počítač, nebyl pro něj zdrojem zábavy s hrami."Chtěl jsem vyrábět produkty pro lidi. Tak jsem začal programovat," popsal Štencl, kterého britská televize navštívila v Bratislavě v rámci seriálu o evropských byznysmenech.
Když ve třinácti letech "básnil" o tom, že by chtěl vyrobit vlastní operační systém, všichni se mu smáli. Nyní se však může smát on. Jak říká jedno známé přísloví: "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš." Né, že bychom chtěli říci, že je Štencl starý, ale díky zkušenostem s programováním, které získal v dětství, dnes vytvořil gigant s obratem za rok 2013 ve výši více než třináct milionů eur.


Sygic, který má nainstalovaný více než padesát miliónů majitelů chytrých telefonů, je nejvíce stahovanou navigační aplikací. Do konce roku chce Štencl však toto číslo zdvojnásobit!


V době, kdy vytvořil operační systém Qube OS, začal dostávat zakladatel Sygicu množství pracovních nabídek, mezi kterými byla i ze Sillicon Valley. Zřejmě však měl vyšší cíle a proto se rozhodl zůstat na Slovensku.


"Hledal jsem nové výzvy. Cítil jsem, že navigace mohou být budoucností. Bylo dost náročné s tím začít, protože jsem neměl v této oblasti žádné zkušenosti, ale právě to mě posouvalo," popsal své začátky s GPS Štencl. Jeho Sygic nyní dává práci více než 110 lidem.


Jeho největší výhodou v začátcích bylo, že jejich navigace nebyla závislá na operačním systému v mobilu. "Byli jsme první, kteří měli navigaci na více platformách," prozrazuje. Jako první nabídli navigaci pro iPhone a později se stali také druhou GPS pro Android.

Autor: Redakce
Komentáře: