Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

epzgi5rhhs.jpg
zdroj: Reuters | FOTO: Archiv, 02. 07. 2014

Putin zakázal mluvit sprostě! O cenzuru na internetu se postará speciální program!

Sprosté slovo v Rusku? = pokuta za každý přestupek 29 tisíc korun! V Rusku se Putin snaží prosadit nový zákon, který zakáže veškeré klení a nadávky v divadlech, knihách, filmech, ale také v médiích či v hudbě.  


Speciální obal, který informuje o „peprnějším“ obsahu bude muset podle všeho zahalovat i knihy autorů, jako byl Michail Lermontov či Alexandr Puškin. Na internetovou cenzuru prý má zase dohlížet speciální program, který bude nadávky vyhledávat.


Zákon, který byl schválený parlamentem minulý měsíc, zakazuje podle agentury Reuters širokou distribuci filmů obsahujících vulgární slova. Hudební nosiče a knihy, v nichž se vyskytují vulgární výrazy, se budou moci prodávat jen zabalené a s příslušným varováním na obale. Divadla si nebudou moci dovolit uvádět díla s „peprnějšími“ výrazy, protože za každé takové slovo bude hrozit pokuta až 50.000 rublů (cca. 29 tisíc Kč). Lidé vidí v tomto zákonu další omezování svobody projevu.


Média varují, že úřad, pověřený dohledem nad ruským internetem, se chystá nasadit speciální počítačový program, vytvořený prý za 25 milionů rublů (cca. 15 milionů Kč), který má odhalovat vulgarismy na webech asi pěti tisícovek médií.


Podle prohlášení Kremlu má zákon zajistit ochranu a rozvoj jazykové kultury. Kritikům však připomíná sovětskou cenzuru.

Autor: Redakce
Komentáře: