Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

cvf95r7xll.jpg
zdroj: ČTK, 15. 05. 2014

Facebook nás dělá nešťastnými, tvrdí vědci!

Jaké skutečné dopady má světová počítačová síť Facebook na lidi? Tuhle otázku si položili psychologové Christina Sagioglouová a Tobias Greitemeyer z rakouské Innsbrucké univerzity. Jejich dlouhá odpověď vyšla v odborném časopise Computers in Human Behavior, ale ta krátká zní: Facebook dělá lidi nešťastnými, napsal list Süddeutsche Zeitung.


Uživatelé se přesto na Facebook vracejí, protože neustále doufají v opačný efekt - že se začnou cítit lépe poté, co stráví nějaký čas se svou online sítí přátel. Na Facebooku je registrovaná více než miliarda lidí a více než 650 milionů se připojí alespoň jednou denně, aby zjistili, co je nového u jejich přátel či na stránkách, k nimž se přihlásili.


Sagioglouová a Greitemeyer zkoumali 123 subjektů těsně poté, co strávili nějakou dobu na Facebooku. Zjistili, že čím déle si sledovaný prohlížel obrázky a další obsah vložený ostatními uživateli, tím horší měl náladu.


Psychologové také zjistili, že jde patrně o specifický "facebookový efekt" - srovnávací skupiny, které trávily čas na internetu, ale ne na Facebooku, měly mnohem méně pokleslou náladu. Důvodem podle vědců může být skutečnost, že čas strávený na Facebooku je mnohem častěji vnímán jako "promarněný".


Proč se tedy tolik uživatelů stejně denně připojuje? To psychologové považují za důsledek chybného předvídání toho, co člověka udělá šťastným. Vědci to přirovnávají k lidem, kteří se chtějí pomstít v domnění, že se pak budou cítit líp - místo toho se cítí ještě hůř.

Autor: Redakce
Komentáře: